2018. június 24.,vasárnap
Címlap | Ajánló | Szlovákia színes, ne szürkülj be te se!

Szlovákia színes, ne szürkülj be te se!

Igencsak sokszínű közönség gyűlt össze január 13-án a pozsonyi Fuga klubban. A Minorma Polgári Társulás által megrendezett Színes Szlovákia / Pestré Slovensko rendezvény műfajilag szerteágazó programja egy tető alá csábított szlovákot és magyart egyaránt, ami az esemény teljes kétnyelvűségének is köszönhető. Maga az esemény célja az volt, hogy közelebb hozza a kisebbségek kultúráját, és megünnepelje a jelenlevőkkel sokszínű társadalmunkat.

De miért is van szükség arra, hogy a kulturális és a nyelvi diverzitás pozitív megítélésére külön hangsúlyt fektessünk? Növekvő társadalmi feszültség, intolerancia, szélsőséges eszmék és sztereotípiák. Kifejezések, melyekkel nap mint nap találkozunk, használjuk őket, de megértjük-e azt, hogy mi minden rejtőzik az egyszerű szavak és fogalmak mögött? Milyen sztereotípiákkal találkozunk naponta? És vajon, milyen érzéseket ébresztenek a negatív kommentek, a meg nem értés, vagy épp a kiközösítés a célpontként szereplő embernek? Mi
késztet egy embert a gyűlöletre? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket boncolgatott Dr. Hunčík Péter interaktív előadása során a közönség aktív részvételével.

A következő programpont a slam poetry volt, három országból érkeztek fellépők.

„Itt születtél, itt otthonra lelsz,  magyart nem szülsz, magyart nevelsz. Bárhol is születtél, otthonra lelsz, nem embert szülsz, de embert nevelsz” – hangzott el Horváth Kristóf, „Színész Bob” szájából, aki egyike volt azon öt slam költőnek, akik az esemény tematikájára is írtak szövegeket. A további meghívottak között szerepelt Tomáš Straka, szlovák slammer, Pavel Oškrkaný, cseh slammer, Pion István, magyar slammer, továbbá Dékány Niki, a Slam Poetry Felvidék képviseletében. A nyelvi korlátok ledöntésének reményében a szlovák és a magyar nyelvre fordított szövegeket az előadók mögött kivetítve olvashatta a közönség. Egy friss formáció is felbukkant a fellépők listáján. A FuK elnevezésű kéttagú csapatot Hostomský Fanni és Melecsky Kristóf alkotják, akik a zene nyelvére alapozva énekeltek, rappeltek és gitároztak, szintén több nyelven.

Ezek után elhangzott a Színes Szlovákia / Pestré Slovensko himnusza is, a Nem kell / Stačilo c. szám, mely után kezdődhetett a másnapba nyúló hangulatos és hangos Drum n Bass buli, ahol GYSTORE b2b, MSTLSS és SOLDIERR jóvoltából a jelenlévők továbbra sem maradtak szórakozás nélkül.

„Hiába toporzékolni, gyűlöletet szítani valami ellen, amit lehet csak nem értettél még meg. Szlovákia színes, tedd magad túl rajta, és főleg te se legyél szürke, mert mindannyian
elsősorban emberek vagyunk, és ez egy elég nyomatékos közös pontnak számít. Meglátásaink szerint szükség van az ilyen eseményekre, melyek összehozzák a különböző nemzeteket,
etnikumokat. Elképesztően jó volt látni a szlovák és magyar közönséget, ahogyan élvezik a másik nyelvén íródott slam költeményeket. Az embereket, akik egy pohár ital mellett vitatták
nyelveink közti azonosságokat és különbségeket, majd jót derültek együtt ezeken” – nyilatkozta Gyenge Veronika, a Minorma PT munkatársa. (PR)

 

 

Martin Kápostáš képei

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

X