2018. június 24.,vasárnap
Címlap | Hírek | A szlovákiai európai parlamenti képviselők közös nyilatkozata az ukrán oktatási törvény reformjáról

A szlovákiai európai parlamenti képviselők közös nyilatkozata az ukrán oktatási törvény reformjáról

A szlovákiai európai parlamenti képviselők közös nyilatkozata az ukrán oktatási törvény reformjáról

»A szlovákiai európai parlamenti képviselők több mint fele felháborodását fejezte ki az Ukrajnában elfogadott új oktatási törvénnyel kapcsolatban. A radikális változások lehetetlenné teszik az Ukrajnában több, mint fél évszázada működő és az Európai Unióban bevált gyakorlatként kezelt kisebbségi oktatás középiskolai és főiskolai szinten való folytatását.

„Aggodalmunkat fejezzük ki, hiszen a döntés komoly belső feszültség kialakulásához vezethet egy olyan országban, ahol a népesség 25 százaléka valamilyen nemzeti kisebbséghez tartozik és az anyanyelvi oktatáshoz való jogának gyakorlása kerül korlátozásra. Tartunk továbbá attól is, hogy ez a lépés lényeges akadályt gördíthet Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozási folyamatába. Az Ukrajnában elő, harmadik legnagyobb külhoni szlovák közösség, az egyetlen, de annál jobban működő ungvári gimnáziumát veszítené el az új törvény értelmében. Ugyanennek a komoly veszélynek lennének kitéve a ruszin és magyar kisebbségek jogai is.”

Az iskolabezárás tiltakozó reakciót váltott ki több EU-s tagállami európai parlamenti képviselői csoportnál, hiszen az több száz ukrajnai román, bolgár, magyar, lengyel, valamint görög nyelvű középiskolára és néhány főiskolákra is vonatkozik és több tízezer diákot és több ezer kisebbségi pedagógust is érint.

Az új jogszabály ellentétben áll a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájával, valamint az Ukrajna és az Európai Unió közötti Társulási Megállapodással is: az 1. Cím, 4. fejezet, e) bekezdés kifejezetten kötelezi Ukrajnát a nemzeti kisebbségek jogainak védelmére, ami az Európai Unióhoz való csatlakozás egyik alapfeltétele.

A szlovákiai európai parlamenti képviselők a következő kérdéssel fordultak az Európai Bizottsághoz:

Milyen lépéseket tesz az Európai Bizottság annak érdekében, hogy Ukrajna betartsa a nemzeti kisebbségek jogainak védelmében is vállalt nemzetközi kötelezettségeit, különös tekintettel a szlovák, magyar és ruszin tannyelvű többlépcsős iskolarendszer megőrzésére? «

 

Nagy József, Ivan Štefanec, Vladimír Maňka, Csáky Pál, Monika Beňová, Monika Smolková és Branislav Škripek.

________________

Spoločné vyhlásenie slovenských europoslancov o školskej reforme na Ukrajine

»Vyše polovica slovenských europoslancov zo politických zoskupení EPP, S&D a ECR vyjadrujú znepokojenie nad schváleným zákonom o školskej reforme na Ukrajine. Dôvodom sú hlboké zmeny, kde sa už ďalej nepočíta s vyučovaním v jazykoch národnostných menšín na stredných a vysokých školách, ako to za vyše polstoročia fungovalo na Ukrajine a ako je to pravidlom v celej Európskej únii.

„Vyjadrujeme obavy že tento krok vyvolá veľké vnútorné napätie v krajine, kde žije 25% občanov, hlásiacich sa k nejakej národnostnej menšine a bezprostredne obmedzí ich právo k prístupu ku vzdelávaniu v materinskom jazyku. Navyše máme obavy, že tento krok vážne ohrozí aj prístupový proces Ukrajiny do EU. Na Ukrajine žije tretí najväčší počet Slovákov krajanov v zahraničí a touto zmenou by stratili jediné a dobre fungujúce slovenské gymnázium v Užhorode. Rovnako sú ohrozené práva významnej Rusínskej a Maďarskej menšiny na Ukrajine.”

Kontroverzný krok Ukrajinského parlamentu vyvolalo protestné reakcie  europoslancov z Rumunska, Bulharska, Maďarska, Poľska a Grécka, z členských štátov, ktoré majú státisíce krajanov a tým aj stovky stredných a mnohé vysoké školy ohrozené na Ukrajine.

Táto právna úprava znamená porušenie Európskej charty menšinových a regionálnych jazykov ako aj porušenie Prístupovej zmluvy medzi EU a Ukrajinou: hlava 1. článok 4. odsek e)  ktorá výslovne zaväzuje Ukrajinu k ochrane práv národnostných menšín, ako jednou z  podmienok vstupu krajiny do EU. ”

Slovenskí poslanci zaslali Európskej komisii nasledujúcu otázku:

Aké kroky urobí EK voči Ukrajine pre dodržanie svojich medzinárodných záväzkov v oblasti ochrany práv národnostných menšín, a to najmä pre zachovania viacstupňového školstva s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a rusínskym po schválení novej školskej reformy.

 

József Nagy, Ivan Štefanec, Vladimír Maňka, Pál Csáky, Monika Beňová, Monika Smolková a Branislav Škripek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

X