2019. március 24.,vasárnap
Címlap | Hírek | Ajánló | Bunda nélkül soha – avagy ne légy birka!

Bunda nélkül soha – avagy ne légy birka!

A világháló felelőtlen, óvatlan használatának veszélyeire hívja fel többek között a gyerekek figyelmét egy 2009-ben iskolásoknak készült a sorozat az Európai Unió 23 nyelvére feliratozva.

A sheeplive projekt (szlovák eredetije: OVCE.sk) az eSlovensko civil szervezet kezdeményezéséből valósult meg, mint a Zodpovedne.sk, Pomoc.sk és Stopline.sk projektek része. A projekt további partnerei Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma ás az Unicef Szlovákiai Bizottsága. A projekt fő célja egy animációs gyermekfilmsorozat, valamint egy nemzetközi internet-portál. A projekt a gyermekek és ifjúság biztonságára fókuszál, kihangsúlyozva az internetből, mobiltelefonból és az új technológiákból eredő kockázatokat. A gyermekek alacsonyabb korosztálya számára a projekt megelőző hatására van fektetve a hangsúly, az ifjúságnak ötletes módon mutatja be a helytelen viselkedést, a felnőttek számára pedig a projekt tanulságot nyújt.”

A sorozat megtalálható ITT.

Az animációs gyermeksorozat az eredeti csehszlovák gyermek és ifjúsági rajzfilmalkotás hagyományához tér vissza. Az első 4 bevezető rész Szlovákiai bemutatója 2009. október 8.-án volt és következő témákkal foglalkoznak:

 • Bundácska nélkül (Meztelen testet és testrészeket ábrázoló fényképek és videók közzététele)
 • Ne táncolj a farkassal (Fényképekkel és videókkal való visszaélés)
 • Titkolt barát (Kapcsolatfelvétel szexuális visszaélés céljából – Grooming)
 • A fehér juh (Megkülönböztetés és fajüldözés az interneten)

A további 5 rész szlovák bemutatója 2011. február 8-án volt együttműködésben az ausztriai Österreichische Institut für angewandte Telekommunikation-nal és a szlovén ljubljanai egyetemmel.

 • Kilencvenkilenc (Szerencsehozó sorozatlevél?)
 • Böfögő (Az internet mindig emlékszik a múltban elkövetett hibáidra)
 • Szépségkorona (Anorexia, „szépség“-receptek az interneten)
 • A bosszú (Virtuális üldözés – Cyberstalking)
 • Beszélőcső (Adatok és vagyoni viszonyok elárulása – Phishing)

2011-ben további 7 rész bemutatója várható:

 • Farsang (Médiákból ellesett példák utánzása veszélyes helyzetekben)
 • Ezer barátok (Virtuális barátságok)
 • Karnevál (Sohasem tudod, ki van az internet vagy a mobil túlsó oldalán)
 • Fel a kezekkel (Trágár kifejezések és gesztusok)
 • A tó (Társadalmi egyenlőség)
 • Külföldi mobil (Tartsuk tiszteletben barátaink magánéletét. A mobilkommunikáció etikettje)
 • Tűzijáték (Robbanóanyagok gyártásának és használatának veszélye)

Az internetes portál szlovák változata és szlovákiai kisebbségi nyelvű (magyar, roma) változata 2009. október 8-án jelent meg. Fokozatosan tanulságos és játékos tartalommal egészült ki és 2011. február 8-án nemzetközi szintre emelkedett. Az első többnyelvű változat a német (Ausztria, Németország, Svájc, Luxemburg és Belgium), a szlovén (Szlovénia), a magyar (Szlovákia, Magyarország), a roma (Szlovákia, Magyarország), jelbeszéd (Szlovákia), valamint szlovák; angol feliratozással (Anglia, Írország, Ciprus, Málta). A portál a látássérültek számára is szolgál és szabályaiban lehetővé teszi használatát egyéb fogyatékos felhasználók számára is (pl. testi fogyatékosok, alternatív ábrázoló berendezésekkel rendelkező felhasználók számára).”

(A súlyosabb helyesírási hibákat mi javítottuk…) 🙁

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.